
Institut za unapređenje obrazovanja (IPEDU), uz podršku Ambasade Republike Slovenije na Kosovu, organizovao je konferenciju povodom 20. godišnjice projekta „Naša prava na obrazovanje za prava dece na Kosovu“. Ovaj projekat je imao veliki uticaj na obrazovanje dece i poboljšanje njihovog pristupa ljudskim pravima, posebno u nevećinskim zajednicama.
Ambasadorka Slovenije na Kosovu, Minca Benedejćić, istakla je važnost osnaživanja dece kroz obrazovanje o ljudskim pravima. Ona je objasnila da je ovaj projekat imao značajan uticaj na obrazovanje dece, omogućavajući im da uče o svojim pravima i poštuju prava drugih.

Dečja prava i osnaživanje kroz obrazovanje
Ambasadorka Benedejčić je naglasila da je jedan od glavnih ciljeva projekta da se deci, posebno onima u razvojnoj fazi, omogući razumevanje i poštovanje ljudskih prava. Ove godine, projekat uključuje decu iz nevećinskih bošnjačkih i turskih zajednica, naglašavajući važnost obrazovanja o ljudskim pravima za svu decu, bez obzira na etničku grupu.
Mnoga deca na Kosovu se i dalje suočavaju sa diskriminacijom i siromaštvom
Šefica UNICEF-a za Kosovo Veronika Vaščenko pozvala je na povećanje pristupa ranom obrazovanju, posebno u ruralnim područjima. Takođe je istakla da se mnoga deca iz romske, aškalijske i egipćanske zajednice i dalje suočavaju sa diskriminacijom i često napuštaju školu.

Projekat „Naša prava“ se sprovodi na Kosovu od školske 2005/2006. godine i ima za cilj da edukuje decu uzrasta od 9 do 13 godina o njihovim pravima kroz obrazovne aktivnosti i materijale. Ovaj projekat je bio model inkluzivnog obrazovanja i imao je direktan uticaj na mnogu decu iz različitih etničkih i društvenih grupa. Sprovođenje ovog projekta na Kosovu je bilo uspešno i stvorilo je mogućnosti za mnogu decu iz marginalizovanih grupa da pristupe obrazovanju i uče o svojim pravima. Ovaj projekat je odličan model međunarodne saradnje i značaja pravednog i inkluzivnog obrazovanja za svu decu na Kosovu
Ovaj proizvod je kreiran u saradnji između CFID-a i KosovaPress-a, u okviru projekta: „Borba protiv negativnih stereotipa o romskoj, aškalijskoj i egipćanskoj zajednici na Kosovu kroz medijsku inicijativu“, koji finansira UNMIK).